Rozpoczynam KetoBlog! – Dieta Ketogeniczna

ketoza, dieta ketogeniczna, dieta niskowęglowodanowa
Podziel się wpisem!

Spis Treści

4.8/5 - (24 votes)

Dzień dobry Polsko! W dzisiejszym artykule mój drogi czytelniku przedstawię kilka powodów, dla których przeszedłem na ten system żywienia oraz pokrótce wyjaśnię, na czym polega dieta ketogeniczna.

Dlaczego przeszedłem na dietę ketogeniczną?

Odpowiadając już na pierwsze pytanie, na dietę ketogeniczną przeszedłem z prostego powodu — z ciekawości. Szczerze mówiąc, nic innego mną nie kierowało. Oglądając wiele materiałów na Polskim YouTube byłem po prostu ciekawy, jaka jest prawda. Czy rzeczywiście ludzie będący na keto, czują się tak świetnie? Czy faktycznie mają tak dobre wyniki badań? Czy wszystko jest rzeczywiście takie łatwe i proste? Czy łatwo się jest utrzymać na takiej diecie?

Przyznam, że trochę nie dowierzałem w te „cuda na kiju”, więc postanowiłem to sprawdzić. Z racji tego, że próbowałem już innych systemów odżywiania, znam trochę swój organizm i potrafię liczyć kalorie przy pomocy aplikacji, jak również szacować je mniej więcej w głowie, założenia tej diety nie były dla mnie specjalnie trudne do pojęcia.

Rozpoczynam KetoBlog! - Dieta Ketogeniczna 1 KetoManiak.pl Dieta Ketogeniczna | Przepisy | Baza Wiedzy

Na czym polega dieta ketogeniczna?

W największym skrócie dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu spożywania węglowodanów do 5-10% przy jednoczesnym zwiększeniu podaży tłuszczów do 70-80% i zachowaniu około 15% białka. W dużym uproszczeniu przestawiamy nasz organizm na zupełnie inne paliwo, jakim są tłuszcze, jednocześnie mocno ograniczając węglowodany. Ile trwa adaptacja do diety ketogenicznej? To sprawa dość indywidualna. Jedni potrafią się zaadaptować w ciągu 2 tygodniu, inni potrzebują znacznie więcej czasu.

„Życie to tylko tkanina przyzwyczajeń.”
– Henri Frederic Amiel

Czy warto ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów?

Życie to tylko tkanina przyzwyczajeń. Ciężko się z tym cytatem nie zgodzić. Współczesny świat proponuje nam tyle rozwiązań i udogodnień. Większość artykułów na półkach sklepowych to produkty przetworzone zawierające różne konserwanty i inne trujące rzeczy. Na swoim przykładzie podam, z jakim ogromnym zaskoczeniem spotkałem się, kiedy chciałem kupić niesłodzoną galaretkę, niby taka prosta sprawa jednak okazała się trudna. Odbiłem się od 6 sklepów (w tym 3 sieciówki) i nie udało mi się takiej galaretki kupić. To tylko jeden przykład.

Wracając do tematu, nigdy nie stosowałem diety, która ograniczałaby spożycie węgli w tak dużym stopniu, jak ketoza. Zazwyczaj korzystałem z węglowodanów nisko przetworzonych i starałem zmieścić się w swoich limitach kalorycznych. Tym razem postanowiłem zmienić taktykę i zobaczyć co się stanie, jeśli świadomie nie będę spożywał węglowodanów. Na razie jest to zbyt krótki okres w moim życiu, żebym mógł wydawać osądy. Na ketozie jestem dopiero od dnia 21.10.2019 r., jednak przez sam fakt poszukiwania nowych produktów w sklepie, stałem się świadkiem tego, że wszędzie dodawany jest cukier. Drogi czytelniku, sprawdź swój koszyk produktów i spróbuj znaleźć w nim taki, który nie ma cukru.

Rozpoczynam KetoBlog! - Dieta Ketogeniczna 3 KetoManiak.pl Dieta Ketogeniczna | Przepisy | Baza Wiedzy

.

Czy okresowy post na ketozie to konieczność?

Tak jak wspomniałem wcześniej, moja przygoda z nowym system odżywiania nie jest pierwszą, gdyż miałem ich kilka. Jedną z nich był tak zwany IF (intermittent fasting) – okresowy post. Polegało to na tym, że przez 16h nie dostarczałem do organizmu żadnych kalorii a przez 8h miałem okno żywieniowe. W zależności od dni moje okna żywieniowe wypadały różnie, ale muszę przyznać, że nigdy nie byłem zbyt dużym zwolennikiem śniadań, dlatego zawsze chętnie ich unikałem, co pomagało utrzymać 16 godzin bez jedzenia. Na diecie ketogenicznej jest podobnie z małą różnicą. Od samego początku mojej diety tłuszczowej nie chodziłem jeszcze głodny. Nie miałem tak zwanych zjazdów energetycznych. To bardzo ciekawe uczucie, nieznane mi wcześniej.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód dla którego „głodówka” (napisałem w cudzysłowie, bo ja głodny nie chodziłem) jest wskazana w ketozie. Organizm podczas postu zaczyna produkować ciała ketonowe, co jest w zasadzie efektem, do którego dąży każda osoba, będąca na tym systemie żywienia. Ciała ketonowe są źródłem energii, gdy organizm nie posiada wystarczającej ilości glukozy.

karkówka, grill, dieta ketogeniczna, dieta tłuszowa, ketomaniak.pl

Czy dieta ketogeniczna jest dla każdego?

Przedstawione poniżej zdanie jest tylko moją subiektywną opinią.

Odpowiadając wprost na to pytanie, sądzę, że nie. Drogi czytelniku, jeśli lubisz makarony, pizzę, kasze, ryż, bułki, chlebek i nie wyobrażasz sobie tygodnia bez burgera i piwka, uważam, że ten system żywienia nie jest najlepszym wyborem. Oczywiście na ketozie stosuje się wiele zamienników, jednak trzeba przyznać, że smak tych produktów jest zupełnie inny. Zanim zdecydujesz się, aby przejść na dietę ketogeniczną, polecam zrobić sobie kilka przykładowych dań, np. upiec chleb ketogeniczny czy bułki ketogeniczne, spróbować spaghetti carbonara używając makaronu z cukinii. W łatwy sposób można się przekonać, czy dany system żywienia jest dla Ciebie, czy jednak nie.

Drogi użytkowniku, bardzo cię proszę, potraktuj ten artykuł jako luźny wstęp do bloga i do tego, czego będziesz się mógł tutaj spodziewać. W przyszłości z pewnością pojawi się tutaj kilka artykułów, które będą bardziej merytoryczne.

Jeśli masz pytania, napisz wiadomość.

Rozpoczynam KetoBlog! - Dieta Ketogeniczna 3 KetoManiak.pl Dieta Ketogeniczna | Przepisy | Baza Wiedzy

Polecane produkty KetoManiaka:
Polecane

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie. Używam plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze funkcjonowanie strony i poprawić jej efektywność.