Dieta ketogeniczna, a Hashimoto

Podziel się wpisem!

Spis Treści

5/5 - (1 vote)

Dieta ketogeniczna, a Hashimoto

Hormony tarczycy wpływają na prawie każdy układ w organizmie i mają ogromny wpływ na tempo przemiany materii i ogólny stan zdrowia. Z tego powodu, zaburzenia metaboliczne związane z funkcjonowaniem tarczycy, takie jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto, mogą powodować objawy, które negatywnie wpływają na jakość życia. Osoby zmagające się z tym schorzeniem początkowo bardzo często nie zdają sobie sprawy jak kluczową w leczeniu Hashimoto odgrywa sposób odżywiania. Dieta ketogeniczna skupia się na eliminacja węglowodanów z codziennego menu. W przypadku zapalenia tarczycy ma to kluczowe znaczenie. Ketodieta to bardzo dobry sposób na przywrócenie równowagi pracy tarczycy.

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest małym, motylowatym gruczołem znajdującym się w przedniej części podstawy szyi. Ze względu na swój kształt i położenie porównywana jest do małej muszki.

Hormony tarczycy – główne funkcje

Zadaniem tarczycy jest pobieranie jodu i łączenie go z aminokwasem tyrozyną w celu wytworzenia dwóch głównych hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Chociaż tarczyca produkuje ponad cztery razy więcej T4 niż T3, tylko T3 jest uważana za „aktywną” formę hormonu tarczycy. Co więcej, ludzki organizm posiada zdolność przekształcania T4 do T3. Trójjodotyronina jest odpowiedzialna za wiele efektów działania tarczycy.

Kiedy poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski, podwzgórze mózgu przesyła impuls, który stymuluje przysadkę mózgową do produkcji hormonu tyreotropowego (TSH). TSH pobudza tarczycę do zwiększenia produkcji hormonów tarczycy i uwolnienia ich do krwiobiegu. Z kolei, gdy poziom krążących w organizmie hormonów tarczycy jest wyższy niż potrzeba przysadka mózgowa produkuje i uwalnia mniej TSH, zmniejszając w ten sposób ilość hormonów tarczycy w krwiobiegu.

Hormony tarczycy odpowiadają za:

  • Regulację tempa przemiany materii i spalania kalorii
  • Kontrolę temperatury ciała
  • Kontrolę pracy i rytmu serca
  • Wspomaganie funkcjonowania mózgu
  • Wpływanie na kurczenie się mięśni i utrzymanie masy mięśniowej
  • Pomaganie w utrzymaniu zdrowia kości

Czym jest Hashimoto?

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest najczęstszą przyczyną pierwotnej niedoczynności tarczycy. Jest to stan w którym przysadka mózgowa wytwarza odpowiednią ilość TSH, jednak tarczyca w odpowiedzi nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów. Występuje ona do 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na rozwój choroby Hashimoto duży wpływ mają geny i czynniki środowiskowe. Chociaż mniejszość osób z chorobą Hashimoto nie ma żadnych zauważalnych objawów, u większości występuje jeden lub więcej z poniższych:

  • ospałość i zmęczenie
  • przyrost masy ciała, pomimo normalnego lub zmniejszonego apetytu
  • zwiększona wrażliwość na zimno
  • trudności z koncentracją
  • depresja
  • zaparcia
  • suchość skóry i włosów
  • wypadanie włosów
  • obfite krwawienia podczas miesiączki
  • wole (powiększona tarczyca)

Dieta ketogeniczna w Hashimoto 

Od dłuższego czasu prowadzone są badania na temat wpływu o bardzo niskiej zawartości węglowodanów na organizm. Udowodniono, że stosowanie diety ketogenicznej ma znaczący wpływ na obniżenie poziomu krążących w krwiobiegu hormonów tarczycy.

Dodatkowo udowodniono, że stan ketozy poprawia wrażliwość hormonów tarczycy, co pozwala organizmowi funkcjonować na niższych poziomach T3. Dieta ketogeniczna oparta na pełnowartościowych produktach spożywczych może korzystnie wpływać na stan organizmu w chorobach autoimmunologicznych, w tym zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. Wiele osób z chorobą Hashimoto zgłasza poprawę objawów po przejściu na ten sposób odżywiania.

Keto dieta w zapaleniu tarczycy – dlaczego warto?

Unikanie lub ograniczanie niektórych pokarmów w przypadku Hashimoto może pomóc w zmniejszeniu objawów lub nawet spowolnić postęp choroby. Dieta ketogeniczna doskonale sprawdza się w przypadku eliminacja pokarmów wywołujących stany zapalne. Wiadomo, że niektóre pokarmy zaostrzają chorobę autoimmunologiczną. Oto lista najczęstszych sprawców:

  • gluten – częściowo ze względu na związek między autoimmunologiczną chorobą tarczycy, a celiakią, która charakteryzuje się niezdolnością do wchłaniania glutenu.
  • zboża i produkty zbożowe – zwłaszcza te, które zawierają gluten, takie jak pszenica, jęczmień i żyto
  • rośliny strączkowe, w tym fasola, soczewica, soja 

Stosowanie diety ketogenicznej, a co za tym idzie unikanie żywności o wysokiej zawartości węglowodanów i cukru może być również korzystne w problemach trawiennych. W jednym z badań kliniczno-kontrolnych stwierdzono, że znaczna większość osób zmagających się z chorobą Hashimoto wykazuje zaburzenia wchłaniania fruktozy, co prowadzi do takich objawów jak wzdęcia, skurcze i biegunki. Ponadto stosowanie ketodiety pomaga zmniejszyć objawy i poziom przeciwciał tarczycowych.

Osoby zmagające się z Hashimoto koniecznie powinny spróbować diety ketogenicznej. Wiele badań potwierdza jej bardzo dobre działanie. Ketodieta znacząco może poprawić jakość życia i zdrowie osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

Bibliografia 

Polecane produkty KetoManiaka:
Polecane

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie. Używam plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze funkcjonowanie strony i poprawić jej efektywność.