Ciała Ketonowe – Jak Je Mierzyć? – 3 metody

ciała ketonowe, ketonuria, ketonemia
Podziel się wpisem!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Spis Treści

Dzień dobry drogi czytelniku! W dzisiejszym materiale chciałbym poruszyć temat mierzenia poziomu ciał ketonowych. Poznasz dzisiaj 3 podstawowe metody, które pozwalają dokonać pomiaru. Dowiesz się również, która metoda jest najbardziej skuteczna i dokładna, a która daje nam tylko przybliżone wyniki. Dowiesz się również o kosztach takich pomiarów. Także nie przedłużając, zapraszam do lektury.

1. Ciała Ketonowe – czym w ogóle są?

Kiedy pisałem artykuł o keto adaptacji, wspomniałem, czym są ciała ketonowe, jednak dobrze będę jeszcze raz tę definicję powtórzyć.

Ciała ketonowe – są wynikiem przemian biochemicznych tłuszczów. Produkowane są w wątrobie z dostarczanego tłuszczu do organizmu bądź z posiadanej tkanki tłuszczowej, podczas niedoborów glukozy. Ketony są alternatywnym paliwem dla naszego mózgu.

Tym słowem wstępu zdefiniowaliśmy, czym są ciała ketonowe. Będąc na diecie ketogenicznej, nasz organizm przełącza się na lepsze i czystsze paliwo, jakim są ketony.

2. Ciała Ketonowe – metody pomiaru.

Wyróżniamy 3 podstawowe metody pomiaru ciał ketonowych, a są to:

 • badanie moczu;
 • badanie krwi;
 • badanie oddechu.

W tym miejscu należy się ważna uwaga. Jeśli nasza wątroba produkuje ciała ketonowe, to jeszcze nie oznacza, że jesteśmy na ketozie. Trzeba pamiętać, że do produkcji ciał ketonowych może przyczynić się spożycie oleju kokosowego, oleju MCT, post, czy niektóre leki.

Tym, którzy dążą do bycia w ketozie, chodzi raczej o maksymalne wykorzystanie ciał ketonowych przez nasz organizm niż o ich wydalanie z organizmu.

ciała ketonowe, ketoza, dieta ketogeniczna, darmowy glukometr, xido neo optium

3. Badanie moczu. Ketonuria – co to jest?

Ketonuria – najprościej rzecz ujmując, jest to stan organizmu, kiedy w moczu pojawiają się ciała ketonowe. 

Dokładnie mowa tutaj o acetooctanie. Posiada on charakterystyczny zapach. Dzięki temu jest łatwo wyczuwalny w moczu.

Jak badamy poziom ciał ketonowych w moczu? Wystarczy zakupić paski, które zawierają nitroprusydek sodu. Jeśli w moczu znajdują się ciała ketonowe, zmienia on swój kolor.

Trzeba wspomnieć, że jest to stosunkowo tania metoda. W zależności od producenta, za 50 pasków zapłacimy około 15-30 zł.

Przy badaniu moczu, mierzymy ilość WYDALONYCH ciał ketonowych, czyli takich, z których nasz organizm nie skorzystał.

Dlatego dobrym wynikiem dla nas będzie niski poziom ketonów w moczu. Wtedy będzie wiadomo, że nasz organizm chętnie korzysta z ciał ketonowych i dobrze je wykorzystuje.

Wynik badań może być uzależniony od bardzo wielu rzeczy:

 • przyjmowania oleju kokosowego, MCT, innych tłuszczów;
 • czasu spożycia ostatniego posiłku;
 • pory dnia;
 • ilości i rodzaju spożytych płynów;
 • aktywności fizycznej

WAŻNE!

Spożywając znaczną ilość węglowodanów w trakcie keto adaptacji, podnosimy poziom glukozy w organizmie. W związku z tym możemy się spodziewać, że poziom ciał ketonowych w moczu wzrośnie.

Jednak nie mam dobrej informacji. Oznacza to tyle, że organizm, zamiast adaptować się do nowego paliwa, jakim są ketony, po prostu je wydala.

W związku z tym wysoki poziom ciał ketonowych w moczu, będzie świadczył o braku ich wykorzystania przez organizm. Oznacza to tyle, że nasza keto adaptacja idzie w złym kierunku i może zakończyć się niepowodzeniem.

4. Badanie Krwi. Ketonemia.

ciała ketonowe, optium xido neo darmowy glukometr

Ketonemia jest to obecność ciał ketonowych we krwi. Jest to najbardziej skuteczny, wiarygodny i bezpośredni pomiar, który mierzy poziom BHB (beta-hydroksymaślan) we krwi.

Im dłużej jesteśmy w ketozie, tym więcej BHB trafia do różnych tkanek w tym do mózgu.

Jeżeli podczas badania, w trakcie keto adaptacji, otrzymamy wynik 0,3 – 0,5 mmol/l mamy sygnał, że rozpoczął się proces ketogenezy (proces powstawania ciał ketonowych).

Jeśli nasz glukometr (a możesz otrzymać go za darmo) pokazuje wynik ponad 1 mmol/l to świadczy o tym, że 50% naszej energii w mózgu pochodzi z ciał ketonowych.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że poziom ciał ketonowych, badanych we krwi będzie zależny od:

 • pory dnia;
 • ilości zjedzonego tłuszczu;
 • aktywności fizycznej;

Dlatego zalecam, aby pomiar wykonywać rano na czczo, minimum 12h po ostatnim posiłku. Wtedy powinniśmy otrzymać najbardziej wiarygodny wynik.

Badanie można powtórzyć 2-3h po zjedzeniu, jednak trzeba mieć na uwadze, że poziom ketonów, może się znacząco różnić. To całkowicie normalna sprawa.

Cena pasków do pomiaru ciał ketonowych we krwi waha się od 50 do 120 zł za 10 sztuk pasków.

W aptece za 10 pasków zapłacimy 120 zł, natomiast na popularnym serwisie aukcyjnym 10 pasków możemy dostać już za 50 zł.

UWAGA!

Zanim dokonasz zakupów przez znany serwis aukcyjny, pamiętaj, aby zapytać sprzedającego o datę ważności pasków. Jest to bardzo ważne. Jeśli będziesz korzystał z pasków przeterminowanych, możesz otrzymywać nieprawidłowe wyniki!

Posiadając Glukometr Optium Xido Neo, możesz zarówno mierzyć poziom ketonów, jak również poziom glukozy we krwi.

Prowadzi to do momentu, w którym możesz obliczyć swój wskaźnik GKI.

Możemy w łatwy sposób określić w jak „głębokiej” ketozie jesteśmy.

Prawda jest taka, że im niższy wskaźnik GKI, tym „głębiej” znajdujemy się w stanie ketozy.

W przypadku pomiaru krwi polecam najpierw wykonać badanie glukozy, a następnie pomiar ketonów.

WAŻNE!

Wykonując 2 pomiary jednocześnie (glukozy oraz ciał ketonowych), należy pobrać próbki krwi z dwóch różnych palców!

5. Badania oddechu.

Ostatnią formą badania poziomu ketonów jest pomiar acetonu w wydychanym powietrzu.

BHB i acetooctan potrafią przekształcić się w aceton. Ten zaś jest wydalany z organizmu drogą oddechową.

Na rynku powstaje coraz więcej urządzeń, które są w stanie zbadać oddech. Najtańsze z nich kosztują od 29$ na zagranicznych portalach i od 349 zł w polskich serwisach.

Trzeba zwrócić jednak uwagę, że dobrze skalibrowane urządzenie swoje musi kosztować, dlatego ta metoda pomiaru jest dość droga (jednorazowo). Z drugiej zaś strony, urządzenie kupujemy raz i możemy z niego korzystać przez długi czas.

Ogromnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że poziom ketonów jest mierzony na podstawie stężenia acetonu w wydychanym powietrzu, a to, jak wiemy z poprzedni podpunktów, zależy od wielu czynników.

Pobierz KetoJadłospis – czyli listę produktów, które są polecane na diecie ketogenicznej.

Żeby wejść w stan ketozy, zazwyczaj (w przypadku zdrowej osoby) wystarczy ograniczyć węglowodany do 50g/dobę.

Drugim czynnikiem do powstania ketogenezy, jest odpowiednia podaż tłuszczu – minimum 60%, w okresie adaptacji powyżej 80%.

Podsumowując metody pomiaru ciał ketonowych:

 • Ketonuria bada ilość WYDOLONYCH ciał ketonowych. Jest więc idealna dla osób, które narażone są na kwasicę ketonową (wysokie poziom ciał ketonowych i glukozy);
 • Ketonemia jest najdokładniejszą i najbardziej wiarygodną metodą pomiarów;
 • Pomiary ciał ketonowych w moczu, we krwi i oddechu, zależą od wielu czynników;
 • Pamiętaj, że wyniki z glukometru mogą mieć wahania, nawet do 10%.

Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły Ci się jakieś pytania, zobacz tutaj.

Źródła:

„Ketogeniczna Biblia” dr Jacob Wilson; dr Ryan Lowery

/** * RECOMMENDED CONFIGURATION VARIABLES: EDIT AND UNCOMMENT THE SECTION BELOW TO INSERT DYNAMIC VALUES FROM YOUR PLATFORM OR CMS. * LEARN WHY DEFINING THESE VARIABLES IS IMPORTANT: https://disqus.com/admin/universalcode/#configuration-variables*/ /* var disqus_config = function () { this.page.url = PAGE_URL; // Replace PAGE_URL with your page's canonical URL variable this.page.identifier = PAGE_IDENTIFIER; // Replace PAGE_IDENTIFIER with your page's unique identifier variable }; */ (function() { // DON'T EDIT BELOW THIS LINE var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://https-ketomaniak-pl.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.
Polecane produkty KetoManiaka:
Polecane

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie. Używam plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze funkcjonowanie strony i poprawić jej efektywność.