Dieta Ketogeniczna, Ketoza, Kwasica Ketonowa

dieta ketogeniczna, ketoza odżywcza, kwasica ketonowa, ketomaniak.pl
Podziel się wpisem!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Spis Treści

Pierwsza wizyta u lekarza, prosisz o wypisanie badań, bo chcesz sprawdzić, czy wszystko w Twoim organizmie jest ok. Lekarz, reaguje ogromnym zdziwieniem i tłumaczy Ci, że jesteś chory, bo masz kwasicę ketonową? Zapraszam do kolejnego wpisu!

Dieta Ketogeniczna, Ketoza, Kwasica Ketonowa

ketomaniak.pl, dieta ketogeniczna, ketoza odżywcza, kwasica ketonowa,

Na początku mojej przygody z dietą ketogeniczną, bardzo często używałem dwóch pojęć zamiennie.
Były to pojęcia Dieta Ketogecznina i Ketoza. Nie byłem do końca świadomy, że popełniam błąd.
Dlaczego? Ponieważ można być na Diecie Ketogenicznej, ale nie koniecznie być w stanie Ketozy.

Takim stanem często jest, chociażby okres keto adaptacji, o którym pisałem więcej w innym moim artykule.

Czas na wyjaśnienie tych trzech pojęć.

Dieta Ketogeniczna – definicja

Dieta Ketogeniczna – jest to niskowęglowodanowy, średniobiałkowy i wysokotłuszczowy styl odżywiania. W konsekwencji stosowania tego stylu odżywiania zwiększamy ilość wyprodukowanych ciał ketonowych w organizmie, którą są alternatywnym źródłem energii (zastępują glukozę) dla naszego organizmu.

Dzięki właściwościom terapeutycznym dieta ketogeniczna może być stosowana w celu leczenia różnych schorzeń i dolegliwości.

Cukrzycowa Kwasica Ketonowa – definicja

Cukrzycowa kwasica ketonowa – jest to poważny stan zagrażający życiu i zdrowiu, będący najczęstszym powikłaniem cukrzycy typu pierwszego lub rzadziej cukrzycy typu drugiego.
Kwasica Ketonowa polega na utracie efektywności funkcjonowania komórek beta (wydzielają insulinę).

Do wystąpienia tego stanu potrzebne są 2 rzeczy. Podwyższone stężenie glukozy we krwi, które występuje jednocześnie z wyjątkowo wysoką zawartością ciał ketonowych.

O kwasicy ketonowej świadczy stężenie glukozy we krwi > 250 mg/dl (13,9mmol/l)
Natomiast bardzo ciężko znaleźć rzetelną informację na temat tego, jakie stężenie ciał ketonowych w organizmie, świadczy o stanie kwasicy ketonowej.

Cukrzycowa Kwasica Ketonowa jest często mylona przez lekarzy z Ketozą Odżywczą, chociaż w gruncie rzeczy to są 2 odmienne stany.

Jest to też dobry moment, aby przypomnieć, jak mierzyć poziom ciał ketonowych w organizmie. Opisałem 3 metody, które o tym mówią.
Pomiar ciał ketonowych w moczu świadczy tylko i wyłącznie o ilości ketonów wydalonych przez nasz organizm.

Ketoza odżywcza – definicja

Ketoza odżywcza – jest to stan metaboliczny, wywołany przy pomocy diety ketogenicznej lub okresowego postu, w którym organizm korzysta z energii wytworzonej w postaci ciał ketonowych.

Jest to naturalny stan człowieka wywołany poprzez dietę wysokotłuszczową i niskowęglowodanową lub post. Nie ma w tym stanie niczego patologicznego.

Dieta Ketogeniczna, Ketoza, Kwasica Ketonowa – podsumowanie

dieta ketogeniczna, ketoza odżywcza, kwasica ketonowa, ketomaniak.pl

Ten krótki artykuł o diecie ketogenicznej, ketozie i kwasicy ketonowej, miał na celu przedstawienie definicji tak, aby nikt już więcej nie mylił pojęć.

Ketoza odżywcza jest to naturalny stan człowieka. Kwasica Ketonowa to poważne zagrożenie dla życia człowieka zaś dieta ketogeczniczna, to odpowiedni styl żywienia.

To już koniec na dzisiaj. Jeśli masz jakieś pytania, to napisz wiadomość (odpowiadam na wszystkie maile).

Źródło:

Dieta Keto Pod Lupą

/** * RECOMMENDED CONFIGURATION VARIABLES: EDIT AND UNCOMMENT THE SECTION BELOW TO INSERT DYNAMIC VALUES FROM YOUR PLATFORM OR CMS. * LEARN WHY DEFINING THESE VARIABLES IS IMPORTANT: https://disqus.com/admin/universalcode/#configuration-variables*/ /* var disqus_config = function () { this.page.url = PAGE_URL; // Replace PAGE_URL with your page's canonical URL variable this.page.identifier = PAGE_IDENTIFIER; // Replace PAGE_IDENTIFIER with your page's unique identifier variable }; */ (function() { // DON'T EDIT BELOW THIS LINE var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://https-ketomaniak-pl.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.
Polecane produkty KetoManiaka:
Polecane

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie. Używam plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze funkcjonowanie strony i poprawić jej efektywność.