Dieta Keto Dla Mózgu, a Układ Nerwowy

dieta keto, dieta ketogeniczna, ketoza, ciala ketonowe, ketomaniak
Podziel się wpisem!

Spis Treści

5/5 - (2 votes)

Dieta ketogeniczna dla mózgu — jak działa na układ nerwowy?

dieta keto, dieta ketogeniczna, ketoza, ciala ketonowe, ketomaniak

Ketodieta przez amatorów zdrowego odżywiania jest traktowana jako trend.

Jednak wielu ludzi, którzy zdecydowali się na jej stosowanie, nie zdaje sobie sprawy z tego jak duży wpływ na organizm człowieka ma ograniczenie węglowodanów.

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który istotnie wpływa na prawidłową pracę i funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

Jeżeli zastanawiasz się czy dieta ketogeniczna jest czymś dla Ciebie, koniecznie musisz sprawdzić jakie korzyści możesz sobie z nią zapewnić. Przeczytaj poniższy artykuł!

Wpływ keto diety na układ nerwowy

Związek między metabolizmem, a funkcjonowaniem mózgu i całego układu nerwowego jest jasny.

Dieta ketogeniczna o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów od lat jest stosowana jako skuteczna terapia w leczeniu i minimalizowaniu objawów schorzeń układu nerwowego oraz wpływa na lepszą pracę mózgu.

Mało osób, które decydują się na stosowanie diety ketogenicznej zdaje sobie sprawę, że ten typ żywienia jest wykorzystywany już od bardzo wielu lat, w celach terapeutycznych opornej na leczenie padaczki oraz wielu innych schorzeń neurologicznych.

Jednak dopiero kilka lat temu udostępniono wyniki badań, które potwierdzają pozytywny wpływ ketozy i pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy wyjaśniające skuteczność ograniczenia spożycia węglowodanów w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Praca mózgu, a ciałka ketonowe

dieta ketogeniczna a praca mozgu, ciala ketonowe, ketomaniak

Diety ketogeniczne wywołują szereg zmian biochemicznych i fizjologicznych w całym organizmie.

Niektóre z korzystnych efektów mogą wynikać po prostu z obecności podwyższonego poziomu ketonów we krwi, to inne nie wynikają ze stanu ketozy, ale zamiast tego są wywołane przez ograniczenie spożycia węglowodanów w diecie.

Dieta wykluczająca węglowodany powoduje przejście organizmu z metabolizmu opartego głównie na glukozie na taki, w którym przeważają kwasy tłuszczowe, a głównym źródłem energii są ciałka ketonowe.

Większość zaburzeń neurodegeneracyjnych wiąże się z dysfunkcją mitochondriów, zmniejszonym wytwarzaniem energii przez neurony i zwiększonym stresem oksydacyjnym.

Dieta ketogeniczna ma wpływ na całą bioenergetykę organizmu człowieka.

Tłumacząc to prostym językiem, zwyczajnie zmieniamy paliwo, z jakiego nasz organizm czerpie energię do codziennego funkcjonowania.

Ograniczamy spożycie glukozy, tym samym pobudzając organizm do produkcji innego paliwa — ciałek ketonowych.

Ma to ogromny wpływ na pracę naszego mózgu, z uwagi na to, że neurony o wiele łatwiej potrafią wykorzystać energię uzyskaną w ten sposób.

.

Dieta ketogeniczna, a choroba Parkinsona i Alzheimera

Zacznijmy od tego, co nieco oczywiste. Z uwagi na ograniczenia spożycia węglowodanów, a co za tym idzie glukozy, dieta ketogeniczna ma znaczący wpływ na normalizację hiperglikemii (stężenie glukozy w surowicy krwi przekraczające górną granicę normy) i hiperinsulinemii (podwyższonym poziomem insuliny we krwi).

Oba stany mogą powodować lub zaostrzać zaburzenia neurologiczne i neurodegeneracyjne.

Spekuluje się, że w przypadku choroby Parkinsona i Alzheimera mają one naprawdę istotne znaczenie, a kontrola stężenia glukozy i insuliny we krwi może powodować poprawę stanu zdrowia chorych.

Dieta ketogeniczna, a stwardnienie rozsiane

ketoza, ciala ketonowe, ketomaniakpl

Niektóre z tych wyników mogą być związane z obniżeniem poziomu glukozy i insuliny we krwi, ale niektóre są również prawdopodobne ze względu na podniesienie poziomu ketonów.

Wykazano, że stwardnieniu rozsianym neurony mają upośledzony wychwyt i metabolizm glukozy.

Ustalono, że osoby dotknięte tą chorobą nadal są w stanie prawidłowo metabolizować ketony, co sprawia, że mogą one służyć jako alternatywny substrat paliwowy do odżywiania neuronów.

Oprócz tego, że ciałka ketonowe służą jako paliwo alternatywne do glukozy, są uważane za o wiele lepsze źródło energii, ponieważ prowadzą do „wyjątkowo wydajnego” wytwarzania ATP.

Oprócz tego w porównaniu do metabolizmu glukozy, w całym procesie metabolizmu ketonów powstaje o wiele mniej szkodliwych reaktywnych form tlenu, inaczej zwanych “wolnych rodników”.

Ten fakt ma kluczowe znaczenie w przypadku wszystkich chorób neurologicznych, ponieważ stres oksydacyjny, który powstaje właśnie przez wolne rodniki negatywnie wpływa na pracę komórek nerwowych.

Dieta ketogeniczna w epilepsji

dieta keto, ketoadaptacja, keto za zdrowie

Poza stymulowaniem produkcji ketonów jako źródła paliwa dla centralnego układu nerwowego, diety ketogeniczne wywołują kilka innych efektów, które mogą wyjaśniać ich skuteczność w różnych schorzeniach neurologicznych i neurodegeneracyjnych.

Jednym z nich jest zwiększona produkcja GABA. GABA, inaczej zwany kwas gamma-aminomasłowy jest aminokwasem niebiałkowym, który pełni funkcję neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jego głównym zadaniem jest spowolnienie pracy mózgu. Dieta ketogeniczna stymuluje organizm do wytwarzania większych ilości tego związku, co przeciwdziała zwiększonym bodźcom pobudzającym, które obserwuje się w epilepsji.

Ponadto przeprowadzono badania, dzięki którym uzyskano dowody na to, że dieta ketogeniczna zwiększają produkcję noradrenaliny.

Wyższe stężenie tego hormonu powoduje działanie przeciwdrgawkowe.

Prozdrowotne działanie diety ketogenicznej

Liczne i różnorodne efekty diety ketogenicznej oznaczają, że prawdopodobnie nigdy nie będzie „diety ketogenicznej w pigułce”.

Byłoby prawie niemożliwe, aby opracować środek farmakologiczny naśladujący wszystkie te mechanizmy, wpływające prozdrowotnie na organizm.

W przypadku chorób neurologicznych, które korzystnie reagują na obecność podwyższonych ketonów we krwi, zaleca się zastosowanie diety ketogenicznej.

Podsumowanie — Dla kogo dieta ketogeniczna to właściwy wybór?

Dieta ketogeniczna wywołuje pozytywne działanie na pacjentów, którzy zmagają się z różnymi zaburzeniami neurologicznymi.

Jednak niepodważalny jest fakt, że ograniczenie spożycia węglowodanów w codziennej diecie niesie za sobą korzystne skutki również u osób zdrowych.

Ketony stanowią bardzo dobre źródło energii, którą organizm z powodzeniem może wykorzystać dla lepszej pracy mózgu.

Oprócz tego dieta ketogeniczna jest skuteczna nie tylko w leczeniu objawów chorób układu nerwowego, ale także skutecznie sprawdzi się w prewencji tego typu schorzeń.

Źródła:

  1. Pondel, N., Liśkiewicz, D., & Liśkiewicz, A. (2020). Dieta ketogeniczna-mechanizm działania i perspektywy zastosowania w terapii: dane z badań klinicznych. Postępy Biochemii, 66(3), 270â-286.
  2. Lipiec, O. (2016). Dieta ketogeniczna w leczeniu choroby Parkinsona.
  3. K. K., Chorągiewicz, T., GĄSIOR, M., & ŻARNOWSKI, T. Przeciwdrgawkowe i neuroprotekcyjne działanie diety ketogennej.
Polecane produkty KetoManiaka:
Polecane

Korzystając z tej strony, zgadzasz się na wykorzystanie plików cookie. Używam plików cookie, aby zapewnić Ci lepsze funkcjonowanie strony i poprawić jej efektywność.